MALATYA

25 KASIM ÇARŞAMBA 26 KASIM PERŞEMBE 27 KASIM CUMA
En Düşük
-1 °
En Düşük
0 °
En Düşük
0 °
En Yüksek
13 °
En Yüksek
11 °
En Yüksek
12 °
Valiliğimizi Takip Edin...

HEKİMHAN CEVİZİ TESCİL EDİLİYOR

              Hekimhan Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Kayısı Araştırma İstasyonu ve Hekimhan Ziraat Odası Başkanlığı arasında Malatya ve çevresinde ceviz yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, ekonomiye katkısının arttırılması ve Hekimhan Cevizi’nin tescil edilmesi amacıyla kısa, orta ve uzun vadede yapılması planlanan çalışmalarla ilgili bir protokol imzalandı.

              Hekimhan İlçe Kaymakamı Mesut Çoban başkanlığında Belediye Başkanı Sait Özoğlu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Selvi, Orman Bölge Müdürü Mehmet Sabuncu, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan V. Doç. Dr. B. Murat Asma, Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin ve Hekimhan Ziraat Odası Başkanı Hacı Parmaksız Vali Şahin’i Makamında ziyaret ederek yapılan protokol ile ilgili olarak bilgi verdiler.

              Verilen bilgiye göre Ziraat Fakültesi ve Kayısı Araştırma İstasyonu tarafından, Hekimhan ve çevresinde yapılacak seleksiyon çalışmaları neticesinde üstün meyve kalitesine sahip beş ceviz çeşidinin tespit edilerek bunlara ait Çeşit Tescil Gözlem parselleri ile aşı kalem parselleri oluşturarak yeterli sayıda fidan yetiştirilecek, Hekimhan ilçesi adına Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezine resmi müracaatta bulunularak sonuçlandırılacak, Kurulacak ceviz bahçelerine teknik destek verilerek toplantı, panel ve konferanslar verilecek. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Dilek Fidanlığı içerisinde aşı ceviz fidanı yetiştirilmesi amacıyla sera ve altyapı tesis edilecek, yılda 10 000 adet aşılı ceviz fidan üretimi için gerekli planlama ve çalışmalar yapılacak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce Fidan Yetiştirme Ruhsatı verilecek, Ceviz aşı kalemlerinin temini konusunda teknik personel ve araç yardımı sağlanacak,  tescil edilen ceviz çeşitleri ile kapama ceviz bahçelerinin kurulmasına yardımcı olunacak, fidan üretimi sırasında karşılaşılan hastalık, zararlı ve sorunların çözümüne katkı sağlanacak, cevizciliğin geliştirilmesi amacıyla projeler hazırlayacak, üçüncü kişi ve kuruluşlar tarafından hazırlanan projelere destek verilecek, cevizciliğin yaygınlaştırılması amacıyla bilimsel çalışma, toplantı ve diğer aktivitelere destek verilerek konu ile ilgili personele yönelik kurslar düzenlenecek. Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Ziraat Odası Başkanlığınca da tespit edilecek beş ceviz çeşidinden beş yıl süre ile yeterli sayıda aşı kaleminin temini amacıyla üreticilerin budama yapmaları için çalışmalarda bulunulacak.

            Vali Şahin bu güne kadar yapılan bu çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendilerine teşekkür etti. Yapılan protokolde belirtilen ve yapılacak olan çalışmalarda da kendilerine başarılar dileyerek, Hekimhan Cevizinin hak ettiği değere kavuşacağını belirtti.Tarih : 22.03.2013 | Okuyan : 2170
DUYURULAR ve İHALELER

Tüm Duyurular | Tüm İhaleler
  2015 YILI ŞUBE MÜDÜRÜ UNVANI KESİN OLMAYAN SÖZLÜ SINAV SONUÇ LİSTESİ
 24.11.2015
 
  TTA GAYRİMENKUL ANONİM ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN DUYURU
 05.11.2015
 
  TTA GAYRİMENKUL ANONİM ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN DUYURU
 05.11.2015
 
  KONYA VALİLİĞİ'NDEN ALTIN KALP MÜNÂCÂT VE NÂ’T YAZMA YARIŞMASI DUYURUSU
 02.11.2015
 
  FIRAT KALKINMA AJANSI 7 ADET TAŞIT TANIMA SİSTEMİ İLE 25000 LİTRE MOTORİN(DİĞER)ALIM İŞİ İHALE İLANI
 02.11.2015
 
  FIRAT KALKINMA AJANSI TEMİZLİK VE GENEL HİZMET İŞLERİNİN 10 KİŞİLİK HİZMET ALIMI SURETİYLE YAPTIRILMASI İŞİ İHALE İLANI
 02.11.2015
 
  FIRAT KALKINMA AJANSI SÜRÜCÜLERİ İLE BİRLİKTE 7 ADET ARAÇ KİRALAMA İŞİ İHALE İLANI
 02.11.2015
 
  GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SÖZLÜ SINAV DUYURUSU
 21.10.2015